Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

Forex'te Dolandırılmamak için Ne yapmalıyız?

Admin

S.E.O
Administrator
Ad Soyad
Turhan Karabulut
Meslek
Emlak
Merhaba,

daha önceki konumda nasıl dolandırıldığımız yazdım şimdi ise dolandırılmamak için ne yapmalıyız.

Millet olarak sözleşme okumadan imzalakta üstümüze yok böyle bir analiz yapılsa dünyada ilkleri zorlarız.

1)Sözleşmeye atlama sorunu

Bu sebeple size ilk tavsiyem size gönderilen sözleşmeyi iyice okuyun anlamadığınız kısmı müşteri temsilcisini arayarak öğrenin. Sözleşmelerde fiyat mekanizmasının nasıl oluştuğu hakkında bilgi verdiğini hatırlıyorum...

Yani aslında buradaki amaç hesap açacağınız şirketin nasıl bir yapıya sahip olduğunu öğrenmek. Market maker mı? aracı mı? STP/ECN'mi

2) Mum farkları

Size diğer bir tavsiyem. Sadece hesap açtığınız şirketin metatrader platformuna takılmamanız başka şirketlerin metatraderından mum hareketlerini takip etmeniz..

Bunu neden söylüyorum çünkü aracı kurumlar işlem açtığınız pozisyonun grafiğiyle oynuyordu bir aralar halen bunu yapabiliyorlar mı bilmiyorum.. ama tedbiri elden bırakmamak gerekli.

3) İşlemleri takip etmek gerekli

Yaptığınız işlemleri takip etmeyi ihmal etmeyin. Piyasada gayet bilinen bir firma stop loss ve take profitleri işletmiyordu... sabah uyandığınızda aa TP noktasını geçmiş ama kapanmamış sağlık olsun demeyin durumu bildirin kemküm ediyorlarsa paranızı isteyin.

4) Spread oranları çok önemli
Paritelerdeki alış ve satış fiyatı arasındaki farka spread denir piyasada makul oran 2 ile 1.5 pipstir bu oranın üstündeki firmalar kazıklı firmalardır...

5) Şirketin Çalışma Tarzı Ne olmalı?

Yatırımcı şunu ister; emirler piyasaya iletilsin gerçek fiyatlar üzerinden piyasa ulaşsın.. Emirler anında iletilsin.. Şimdi market maker ya da hazineci firma emirleri kendi kasasından karşılıyordu dolayısıyla bu firmayla çıkar çatışmasına sürüklüyordu.. Fakat ECN/STP sistemiyle çalışan firmalar emirleri direk piyasaya iletir piyasa fiyatıyla işlem yapılır. Piyasa fiyatıyla işlem yapmaya ECN diyoruz.

Peki STP nedir?

STP alış emri verdiğinizde bu internet ortamı gereği zaman kaybına neden olur ve sizin emriniz ulaşana kadar fiyat değişir. STP emri direk iletmeye yarar almak istediğiniz fiyattan direk alırsınız..

Bu bilgileri aracı kurum müşteri temsilcisine sorarak öğrenebilirsiniz Hatta hatırladığım kadarıyla sözleşmede de bu bilgiler yer alır.

6) Yatırımcı grupları oluşturmak

ECN firma buldunuz çakallık yapmadığını düşünüyorsunuz ama yetmez. Birkaç yatırımcı birden kayıt olduğunuz vakit size yanlış yapmaz hele ki aracı kurumdan tanıdığı olan bir yatırımcıysa bu konuda güven sağlanabilir. Ben birkaç yatırımcı arkadaşla böyle girdim ve tabi topluca bir kayıt yaptırdığımız için Spreadlerde de indirim yapılıyor.

Firma seçerken bu kriterlere dikkat ediliyor.

bir başka yazıda görüşmek üzere bana ulaşabileceğiniz adresler diğer konuda var.

Üst Alt
erotik film izle sex filmleri izle hdd dolum çaycuma satılık daire çaycuma satılık daire - filyos satılık daire