AdGuard Reklam Engelleyici Hakkında

BrCoder

Administrator
Administrator
Katılım
4 Nis 2018
Mesajlar
79
Beğeniler
1
Puanları
8
Ad Soyad
Meslek
Yaş

AdGuard konusunda bir "ana konu" açma gereği gördüm. Herkes uygulamanın ne iş yaptığını bildiği için açıklama yapmaya gerek duymuyorum. Tüm bilinen platformlarda istenmeyen içerikleri engellemek üzere tasarlanmış bir filtredir. Sadece bir reklam engelleyicisi demek haksızlık olur, asıl amaç reklam engellemek olsa da internette gezinirken davranışlarınızı izleyen 3.parti istekleri engeller. Yine hangi siteye girip çıktığınızı öğrenecek masum görünen(!) "Paylaş" "Beğen" gibi sosyal medayaya ait olan butonları engeller. Sitelerdeki çerez bildirimlerini, "Sitemize kaydolun!" diyen sayfayı kaplayan rahatsız edici formları engeller. (NOT, bu işlemler için her biri özel filtreler kullanılmalıdır. AdGuard ayarlarında bu filtreleri etkinleştiriniz.)

Windows, Mac, iOS (iPhone, iPad), Android (Tablet, telefon), AdGuard Tarayıcı Eklentileri ve AdGuard DNS gibi geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi bulunur.

Gizlilik sözleşmeleri basit ve anlaşılırdır,
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
okuyabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorulara burada cevap vermek isterim;

Neden birçok reklam engelleyici varken alışkanlıklarınız varken AdGuard kullanmalısınız?
AdGuard, Türkçe içerikli sitelerde en iyi reklam engelleme uygulamasıdır. Dile özgü birçok filtreyi destekler. Kullanıcıların raporları ile oluşturulan dile özgü filtrelere Türkçe'de dahildir.
Türkçe filtresi sayesinde, Türkçe reklam verenlere karşı en güncel korumayı AdGuard sağlar.
Ebeveyn koruması ise çocuklarınızı yetişkin içerikten koruyabilirsiniz. Phishing ve zararlı bağlantıları engeleyerek siber saldırlara maruz kalmanızı engeller.

Görsellerle açıklaması yapıldı, bkz.
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.Tarayıcı eklentisi mi? Windows için AdGuard mı?
Tarayıcı eklentisi yalnızca yüklü olduğu tarayıcıdaki reklamları engeller ve yetenekleri sadece bir eklentinin yapabilecekleri ile sınırlıdır. Google, Mozilla gibi şirketler eklenti API'lerine büyük ölçüte kısıt getirirler.
AdGuard Windows uygulaması tarayıcılara eklenti eklemenize gerek kalmadan, her tarayıcı ve her uygulamada reklamları engelleyebilir. Masasütünüzde Spotify kullanıyorsanız, Windows sürümü ile Spotify içindeki bu reklamları engelleyebilirsiniz. Eklenti ile sadece tarayıcı da reklamları engelleyebilirsiniz.

Android Premium ve iOS Pro sürümleri "VPN" kullanıyor, bu ne kadar güvenli? Bankacılık yaparken kapatalım mı?
En çok sorulan sorulardan biri bu! Burada VPN denilirken telefonunuzun VPN özelliği kullanılıyor sadece. Amaç ise "tüm ağ trafiğini filtrelemek" bunu telefonlarda yalnızca VPN ile yapabilirsiniz.
Siz AdGuard VPN açtığınızda, AdGuard sunucularına bağlanmıyorsunuz! Tekrar ediyorum, uzak bir sunucuya ülkeye bağlanmıyorsunuz. VPN sizin telefonunuza kuruludur. Amaç tüm trafiği filtreler üzerinden geçirmektir. Ancak bu şekilde reklamları engelleyebilirsiniz. Bankacılık ve alışveriş gibi işlemlerinizi AdGuard açıkken rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Zaten filtrelemenin sakıncalı olduğu Bankacılık uygulamalarında AdGuard filtreleme yapmaz. Bu işlem otomatik gerçekleşir. İnternet bankalıcığı kullandıpım Ziraat Mobil uygulamasında AdGuard otomatik olarak filtre yapMIyor. Basitçe lütfen tekrar okuyun, normalde bilgisayrımıza kurduğumuz VPN'ler uzaktaki başka bir ülkede sunucuya bağlanır. Ve trafiğimiz bu ülkeden akar. Ancak Adguard VPN sunucusu direkt telefonunuzda kuruludur. Yani uzak sunuculara trafiğiniz iletilMEZ. Gizlilik konusunda endişe edilecek durum yoktur.

Çok fazla şarj tüketir mi?
Şarj tüketimi benim Android cihazımda toplamın %3'ü civarında, yaptığı iş göz önüne konulursa bu rakam helal olsun.
Telefondaki son Premium sürümde gelen özellik ile AdGuard programının ne kadar şarj ve veri tükettiğini kendiniz görebilirsiniz.

iOS sürümünde çok fazla kural var uyarısı alıyorum. Neden?
Apple Safari için koyduğu API kısıtlamaları nedeniyle, Safari içinde içerik engellemesi yapan programlara 5000'den fazla kurala izin vermiyor. AdGuard en çok kullanılan filtreleri Safari özel filtresinin içine 5000 sayısını aşmadan sığdırmaya çalışıyor. Burada sorun AdGuard'ın değil, Apple'ın!

Uygulamalarda reklam engeller mi?
AdGuard Premium ve iOS Pro ürünleri tüm uygulamalarınızda reklamları engelleyebilir. Oyun oynarken çıkan reklamları, en sevdiğiniz fotoğraf kolaj uygulamasındaki reklamları engeller. HTTPS Filtreleme sayesinde çok daha fazla engelleme yapabilirsiniz.

HTTPS Filtreleme ne kadar güvenli? Kullanmalı mıyım?
Siz reklamları engelliyorsunuz ama reklam verenlerde boş durmuyor. Reklamları 'HTTPS' üxerinden vererek varsayılan ayarlarla engellenmesinin önüne geçiyorlar. HTTPS Filtreleme sayesinde AdGuard kendi sertifikası ile şifreli bağlantıları okuyarak içindeki reklamlardan arındırıp, tekrar şifreler. Bağlatınız şifreli ve güvenli kalmaya devam eder. Reklamlardan sizi bu şekilde kurtarırır. Eğer çok paranoyak biri iseniz HTTPS Filtreleme kullanmamayı seçebilirsiniz. Ancak YouTube, Twitter gibi uygulamalarda reklamlar çıkmaya devam edecektir. Size tavsiyem HTTPS Filtreleme seçeneğini etkinleştirin. Engellenmemiş reklamlar HTTPS Filtreleme aktif olmadığı için görülüyor olabilir.

Telefonumda bankacılık işlemlerini yapıyorum, AdGuard'ı kapatmalı mıyım?
Hayır kapatmanıza gerek yok. AdGuard, bankacılık uygulamalarında ve bankaların websitelerinde, şifreli bağlantıları filtrelemez.
Bankacılık uygulamaları varsayılan istisnalar listesindedir. HTTPS Filtreleme etkin olsa bile bağlantınız, bankanız ile sizin aranızda şifreli ve özel kalır.

Android telefonumda root (kök) erişim iznine ihtiyacım var mı?
Hayır yok. AdGuard Pro, root işlemi yapılmadan reklamları telefonunuzdan kaldırabilir. Bunu eşsiz VPN teknoloji sayesinde yapar.

AdGuard ücretli mi?
AdGuard Pro, AdGuard Windows, AdGuard Mac ve AdGuard iOS Pro uygulamaları ücretlidir. Bu uygulamaları indirebilirsiniz. 14 gün süre ile deneyebilirsiniz. Bu süre zarfında memnun kalırsanız uygulamaları satın alabilirsiniz. Yıllık ve ömürlük lisans seçenekleri mevcuttur.

Para vermeden ücretsiz kullanabilir miyim?
Pro ve Premium sürümleri ücret ödemeden kullanamazsınız. Ancak AdGuard ücretsiz sürümleri olan bir üründür.
İsterseniz AdGuard'ı arkadaşlarınıza ve yakın çevrenize tavsiye ederek, AdGuard lisansı kazanabilirsiniz.
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.

Yukarıdaki adreste e-posta adresinizi yazın ve size özel AdGuard indirme bağlantısını alın. Arkadaşlarınıza gönderin. Arkadaşınız AdGuard'ı kullanmaya başladığında ve satın aldığında sizde lisans kazanın. İnternette herkesi reklamlardan kurtarın!

AdGuard Tarayıcı eklentisi ile masaüstü tarayıcılarınızda kullanabilirsiniz

iOS için AdGuard sürümünü, iPhone ve iPad cihazlarınızda yalnızca Safari içindeki reklamları engellemek için kullanabilirsiniz. iOS AdGuard Pro sürümü, iPhone ve iPad içindeki tüm uygulamaları filtrelerken, ücretsiz sürüm yalnızca Safariyi filtreler.

Android AdGuard İçerik Engelleyici, yalnızca içerik engelleme desteği olan Android tarayıcılarda kullanılabilir. VPN kullanılMAdan "yalnızca içerik engelleme desteği olan" Yandex Tarayıcı ve Samsung Tarayıcı ile kullanabilirsiniz. Tüm uygulamalarda reklam engellemez, bunun için AdGuard Premium satın almanız gerekiyor.

AdGuard DNS, evet DNS ile reklamaları filtreleyebilirsiniz. Tam bir engelleme yeteneği olmasa da host yapısındaki engelleme listesi ile birçok reklam isteğini engelleyerek internetinizi hızlandırır. Eklenti, program vb gerektirmez!
Router üzerine kurarark evinizdeki kablosuz ağa bağlı olan tüm cihazlarda reklamları engelleyebilirsiniz. Akıllı televizyonunuz tarayıcısında çıkan reklamlar dahil :)

AdGuard DNS nedir? AdGuard DNS tüm reklamları engelleyebilir mi? (iOS PRO, AdGuard DNS kullanıcıları)
DNS ile reklam engellemek en hızlı yöntemlerden biridir. Siz herhangi bir siteye ulaşmak istediğinizde o site özel bir sunucuya bir istek gönderir. Bu sunucu veya sunucular, isteği başka bir sunucuya yönlendirir veya bir IP adresi ile yanıt verir. Bu sunucuların reklam sunucuları olması durumunda AdGuard DNS ile engellenebilir.
Ancak bazı websiteleri reklamlarını ve asıl içeriği aynı sunucularda barındırır.
Örneğin donanimhaber.com/ads/, bu konumdan gelen reklamları AdGuard DNS ile engelleyemezsiniz. DNS ile engellemeye kalkarsanız donanimhaber.com adresini tamamen engellersiniz. Bu da siteyi kullanılamaz hale getirir, sayfalar hiç yüklenmez.

Ama donanimhaber.com sitesinin yaptığı reklamköyü.com gibi bir istek DNS ile engellenebilir ve Donanımhaber'in bu konumdan çektiği reklamları engelleyebilirsiniz.
Benzer işlemi Facebook'un sunucuları da yapmaktadır. Yani arkadaşınızın paylaştığı fotoğraf ile Facebook'un size gösterdiği reklam aynı sunuculardan geliyor. Reklamı engellemek arkadaşınızın fotoğrafını da engellemek anlamına geliyor. DNS'in ve host sisteminin dezavantajı budur. Bu sebeple AdGuard DNS ile tüm reklamları engellemek mümkün değildir, ancak birçok reklamı ve takipçi alan adını engellemeniz mümkündür.

AdGuard, Android sürümünde iOS Pro'ya göre uygulamalarda daha iyi reklam engelliyor, NEDEN?
Maalesef bu doğru. Android üzerinde AdGuard daha iyi çalışıyor. Çünkü, Apple cihazları üzerinde içerik engelleme yani reklam engelleme konusunda ağır kısıtlamalar getirdi. Daha önceden Android ve iOS arasında fark yoktu.
Apple'ın getirdiği son kısıtlamalar sonrası, AdGuard iOS üzerinde DNS ile reklam engellemeye geçmek zorunda kaldı. Bu sebepten dolayı örneğin "A" uygulamasında Android kullanıcıları reklam görmezken, iOS kullanıcıları içerik engelleme DNS ile yapıldığı için bazı reklamlar engellenemeyebiliyor. Bu tamamen DNS ile engellemenin yetersiz kalmasından dolayı. Nedenini yukarıdaki soruda açıkladım.
Burada AdGuard'ın yapabileceği pek bir şey yok çünkü Apple çok fazla kısıtlama getirmiş. Android kullanıcıları için ise herhangi bir sorun yok.

Engellenmemiş Reklamları Nasıl Bildirebilirim?
Kendi reklam filtrenizi yazarak reklamları engelleyebilirsiniz ancak engellenmemiş reklamı AdGuard'a bildirerek tüm AdGuard topluluğuna fayda sağlayabilirsiniz.
İsteyenler, Reklamı gördüğünüz uygulamayı veya siteyi yorum olarak belirtin. Engellenmemiş reklamın ekran görüntüsünü bir resim barındırma sitesine yükleyin ve ekran görüntüsünün direkt bağlantısını yapıştırın. Ben rapor ederim.
Eğer isterseniz, kendiniz de engellenmemiş reklamı bildirebilir ve süreci takip edebilirsiniz. bunun için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.... Sık sorulan soruları gördükçe bu başlıkta ekleyeceğim ...

Şimdilik en çok sorulan sorular bunlar, bundan sonra AdGuard ile ilgili her soru, görüş, öneri, engellenmemiş reklam bildirisi, kampanyalar ve indirimler hakkında bu konu altında yorum yaparsanız sevinirim.
Ben uzun süredir kullanıyorum bu uygulamayı, Tükrçe filtre eklenmesini 2 yıl önce ben tavsiye etmiştim. Programlarda ve servislerde eksik veya hatalı Türkçe çeviri görmeniz halinde hemen bana bildirin. Gereken düzletmeyi yaparım.


Programların anasayfaları aşağıdaki gibidir.

Windows için AdGuard:
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.

You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


Mac için AdGuard:
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


Android için AdGuard Premium:
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


Adguard İçerik Engelleyici (Android):
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


iOS (yalnızca Safari) için AdGuard:
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


iOS (tüm uygulamalarda) için AdGuard Pro:
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


AdGuard İnternet Tarayıcı Eklentileri:
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


Platform bağımsız reklam engelleme için AdGuard DNS:
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


İyi forumlar, AdGuard ile reklamsız internet!
 
erotik film izle hdd dolum
Üst