Arama Motorları Listesi

SEOReq

Yeni Üye
Katılım
4 Mar 2018
Mesajlar
1
Beğeniler
0
#1
Arama motorlarının genel olarak ortak özelliği İnternet’te yer alan içerikleri bulmak için kullanılır. Search Engine yani Türkçe’de Arama Motoru temelde web sitelerini robot yazılımlarla tarayarak kendi indeksine dahil eder. Bu datayı kullanıcılara arama yaptığında önlerine çıkartır. Arama motorları algoritmalarla çalışmaktadır.

İlk arama motoru 1990 yılında kurulan Archie. Dosya aktarım iletişim kuralı mantığıyla çalışıyordu.

1993 yılına geldiğimizde, Wandex isimli ilk internet botu üretildi. Bu bot Google’ın şimdiki botlarının atasıdır. Kısa bir süre sonra; Magellan, Excite, Infoseek, Inktomi, Northern Light ve AltaVista gibi arama motorları çıktı. O dönemde en fazla tutan arama motorlarından birisi herkesin bildiği Yahoo’dur.

1998 yılına geldiğimizde Larry Page ve Sergey Brin Google’ı kurdular. İlk amaçları PageRank teknolojilerini satmaktı. Ancak satamadılar ? Bu nedenle 1999 yılında Google Search kuruldu.

Arama Motoru

Listede herkesin bildiği Google, Yandex ve Bing harici arama motorlarını paylaşacağız.

ECOSIA
SEOReq olarak en sevdiğimiz arama motoru. Her aramanız için dünyanın çeşitli yerlerine sizin adınıza ağaç dikiyor. Berlin merkezli bir şirket olan Ecosia her ay tüm raporlarını şeffaf şekilde paylaşıyor. Dropbox’a yükledikleri verilerde kaç tohum alındı, nerelere ekildi gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Not : İnternet çerezlerinizi sildiğinizde ağaç sayınız sıfırlanır.
Ecosia Arama Motoru

ASK
1995 yılında kurulan ask.com Ülkemizde pek kullanılmıyor. Ancak Similarweb verilerine göre, günlük 6 milyon kişinin ziyaret ettiği bir arama motoru.
ASK.com Arama Motoru

DUCKDUCKGO
2008 yılında hizmete giren DuckDuckGo kullanıcının gizliliğine önem veren bir arama motoru. Herhangi bir şekilde arama verilerinizi ve çerezlerinizi kaydetmeyen DuckDuckGo gerçekten etkili bir arama motoru. Günlük 6.7 milyon bir tekil trafiği var.
DuckDuckGO Arama Motoru

PEEKIER
Kullanıcı güvenliğine odaklı bir arama motoru daha. Kişisel bilgilerinizi kaydetmez, açtığınız oturumları kaydetmez. Ayrıca Görseli bol ?
Peekier Arama Motoru

Yerli Arama Motorları

Yaani (Turkcell)
Geliyoo (Api kullanan bir site)
Ara.com.tr
İş Arama Motorları

LinkedIn
Kariyer.NET
Xing
www.iskur.gov.tr/tr-tr/isarayan/isarama.aspx

Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.
 
Üst Alt