Bıtcoın (BTC) Hakkında Bilgiler Konuyu OKU !

Admin

S.E.O
Yönetici
Administrator
Katılım
30 Eki 2016
Mesajlar
6,619
Beğeniler
10
Puanları
18,020
Konum
Zonguldak
Ad Soyad
Turhan Karabulut
Meslek
Emlak
Yaş
45
Kripto para kavramının hayatımıza girmesine öncülük eden bitcoin, kimileri için karlı bir yatırım aracı kimileri içinse yok olacak herhangi bir oluşum olarak görülmektedir. Fiyatının 2017 yılında ani yükselişi birçok milyoner yatırımcının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Öyle ki birkaç ay önce değersiz bir sanal para iken, bir anda dünyanın en değerli yatırım aracı haline dönüşmüştür. Yine de büyük bir kitle tarafından eleştirilmiş, yasal olmadığı dile getirilmiştir.

Şimdi bitcoin (BTC) hakkında bilgilere, yatırım yöntemlerine ve fiyatında görülen tarihi dalgalanmalara göz atalım.

Yatırım Aracı Olarak Bitcoin Nedir?


:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

2008 yılında hayatımıza giren bitcoin, bir sanal paradır ve üçüncü taraflara ihtiyaç duyulmadan para transferi gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Herhangi bir merkez bankasına ve resmi kuruluşa bağlı olmadan, aracı kuruma ve aracılık hizmetine gerek duyulmadan para transferi yapılabilen dijital bir paradır. Sembolü ฿ şeklindedir ve kısaca BTC olarak adlandırılır.

2017 yılında yüzde 1600 oranında değer kazanarak 1000 dolardan 20 bin dolara kadar yükselmiştir. Dolayısıyla bilen bilmeyen herkesin ilgisini çekmiştir. Geleceğin para birimi olarak adlandırılmaya başlanmış ve birçok spekülasyonu beraberinde getirmiştir. Bitcoinin ortaya çıkışı da birçok iddiaya sahiptir. Ama bunlar arasındaki en çok kabul gören 2008 küresel krizine dayanmaktadır. Amerika'da başlayıp dünyaya yayılan kriz, küresel ekonomide bir durgunluğa neden olmuş ve ülkeler iflas eşiğine gelmiştir. Dolayısıyla para birimlerine güven azalmıştır.

Küresel krizle para birimlerine güvenin azalması, o sıralarda geliştirilmekte olan bitcoinin sahneye çıkması için gerekli ortamı hazırlamıştır. Doların değer kaybetmesiyle birlikte insanlar yeni para birimi arayışına girmiştir. Bitcoin ise bir merkez bağlı olmaması ve kişiden kişiye elektronik para transferi sağlaması ile sahneye çıkmıştır. 9 sayfalık bir PDF ile ne olduğu anlatılmıştır.

Bitcoinin yaratıcısının Satoshi Nakamoto olduğu duyurulmuş; ama daha sonraları bunun takma bir ad olduğu söylenmiştir. Ardından da Craig Wright gerçek yaratıcı olduğunu birkaç belge ile açıklamıştır. Buna karşın Wright'ın da gerçek yaratıcı olmadığı yönünde iddialar ortaya atılmıştır. Sonuç olarak bitcoinin yaratıcısı anonimliğini korumaktadır.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Bitcoin Nasıl Alınır, Satılır?​Bitcoinin hızlı değer kazanması, anlayan anlamayan birçok kişinin yatırım yapmak istemesiyle sonuçlandı. Bazıları üretim işine girerken bazıları bitcoin alım – satımı yapmaya başladı. Farklı yöntemlerle kripto paraya yönelen kişiler, fiyatın daha da yükselmesine neden oldu. Fiyat yükseldikçe tüm dünyadan destekçilerin ve karşı çıkanların sayısı arttı. Yine de bitcoine yatırım yapmak isteyenlerin sayısı azalmadı.

Bitcoine yatırım yapmanın birkaç yolu bulunuyor ve bunların başında Türk borsalar geliyor. Ülkemizde faaliyet gösteren büyük kripto para borsaları üzerinden bitcoin alım – satımı yapmanız mümkün. BTCTürk, Paribu, Koinim, Koineks gibi borsalar üzerinden bitcoin yatırımı yapabiliyorsunuz. Bunlar arasında işlem hacmi en yüksek olanlar Paribu ve BTCTürk olarak görülüyor. Borsalar hakkında detaylı araştırmalar yaparak, alım – satım işlemlerine başlamanızı tavsiye ederiz.

Bitcoin dahil kripto paralarla işlem yapmak için öncelikle bilgiye ihtiyacınız vardır. Birçok kişi sadece fiyatlarda görülen yükseliş nedeniyle kripto paralara yatırım yapmak istiyor. Ama kripto paranın ne demek olduğunu bilmediği için birçok sorunla karşılaşıyor ve kazanmak yerine kaybediyor. Bu nedenle de sonuç diğer piyasalarda ve yatırım işlemlerinde yaşananlarla aynı oluyor. Bitcoinin ne olduğu ve piyasanın nasıl işlediği konusunda bilgilere sahip olduktan sonra yatırım işlemlerine başlamalısınız.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Bitcoin Fiyatında Görülen Tarihi Dalgalanmalar​Bitcoin 2008 yılından beri hayatımızda olmasına karşın 2017 yılında gösterdiği üstün performans ile dikkat çekti. Çünkü 1000 dolar sınırından 20 bin dolar sınırına kadar hızla yükseldi ve yıllık yüzde 1500'den fazla değer kazandı. Dolayısıyla para kazanma isteyen yatırımcının dikkatini fazlasıyla çekmiş oldu.

Tüm zamanlara ait bitcoin grafiğini incelediğimiz zaman, 2010 yılına gelene kadar sıfıra yakın değerlere sahip olduğu görülmektedir. Hatta uzunca bir süre 0 olarak ölçülen değer, 20 Ağustos 2010 tarihinde 0,07 dolara çıkmıştır. 13 Ekim 2010 tarihinde ise 0,1 dolar değeri görülmüştür. 10 Şubat 2011 tarihinde kadar yavaş bir şekilde yükselen bitcoin fiyatı tarihinde ilk defa 1 doları kaydetmiş ve ardından yine düşmüştür. Küçük ataklar ise 2013 yılının başına kadar bu şekilde devam etmiştir.

2013 yılında 13,40 dolardan başlayan bitcoin, aynı yılın Nisan ayında 108,73 dolar ile tarihinde bir ilke daha imza atmıştır. Yükselişi o tarihte de hızlandıran bitcoin, 2013 Ekim – Aralık döneminde ciddi bir ivme kazanarak ilk defa 1000 doları görmüştür. Daha sonra 2016 yılına kadar sakin bir seyir izlemiş ve 250 – 300 dolar bandında dalgalanmıştır. Bu süreçte piyasa büyüklüğü de artmaya devam etmiştir.

2016 yılına 400 dolar civarından başlayan bitcoin, kapanışı 1000 dolar civarından yapmıştır. 2017 yılının genelinde ise oldukça hızlı bir yükseliş trendi izlemiştir. 2017 yılına 1000 dolar civarından başlayan bitcoin, tarihin en yüksek seviyesini 19.385 dolar ile 17 Aralık 2017 tarihinde kaydetti. Bu seviyeye gelene kadar bir gün içerisinde ardı ardına rekorlar kırdı ve 20 bin sınırına yaklaştı. Piyasa büyüklüğü ise 324.615.879.125 dolar olarak kaydedildi.

Bitcoin 20 bin sınırına yaklaştıktan sonra gerilemeye başladı. Önce hızlı bir şekilde düşen bitcoin, rekordan günümüze kadar en düşük 6573,73 doları gördü. 2018 yılına ise 13.274,50 dolardan başlangıç yaptı. 2018 yılının ilk yarısında görülen en yüksek seviye, 17.578,40 dolar olurken, en düşük seviyesi, 6194,33 dolar oldu.

Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok, bu işlem için Giriş yap veya üye ol.
 
erotik film izle hdd dolum çaycuma satılık daire
Üst