FTP ve CPANEL Üzerinden Yedek Alma

Admin

S.E.O
Yönetici
Administrator
Katılım
30 Eki 2016
Mesajlar
6,709
Beğeniler
11
Puanları
18,020
Konum
Zonguldak
Ad Soyad
Turhan Karabulut
Meslek
Emlak
Yaş
45
Bu makalemizde Filezilla üzerinden sitemizin dosyalarını nasıl yedekleyebiliceğimizi ve cPanel üzerinden gerekli yedeklerimizi nasıl alabiliceğimize değineceğiz.

1) Müşteri hesabınıza giriş yaptıktan sonra Hostinglerim -> Yönet diyoruz.

GSZ1.th.png


2) Hosting yönetimi ekranında sol menü üzerinde bulunan ” FTP Bilgileri “ butonuna tıklıyoruz.

GB1i.th.png

3) FTP Bilgileri içerisinde FileZilla ile websitenizin dosyalarınıza ulaşabiliceğiniz tüm bilgiler mevcuttur. FTP Yazılımı bölümünde bulunan ” Filezilla FTP Yazılımı “ linki ile Filezilla programını indirebilirsiniz.

GkSQ.th.png

4) FileZilla programını açarak FTP Bilgileri bölümünden aldığımız bilgiler ile ” Hızlı Bağlan “ diyerek dosya dizinine ulaşıyoruz.

GH7p.th.png

5) Bağlantı tamamlanmadan önce sertifika uyarısı vericektir bu noktada ” Tamam “ diyerek devam ediyoruz.

GlNl.th.png

6) Bağlantı tamamlandığında düm dosyalarımız sağ tarafta ayrılmış panel üzerinde görüntülenecektir. ” public_html “ dizinine giriyoruz. (public_html dizini dışında herhangi bir dizinde bir değişiklik yapmayın lütfen.)

GnuA.th.png

7) ” public_html “ dizinine girdikten sonra sol tarafta yer alan pencere üzerinden dosyalarımızı aktarmak istediğimiz klasörü seçiyoruz ve sağ tarafta tüm public_html dizinini seçerek sağ tıklayarak ” İndir “ diyoruz.

Gm08.th.png

Bu işlemlerden sonra sitemizin dosyalarının yedeğini almış bulunuyoruz.

8)
Hostinglerim -> Yönet adımıyla veri tabanımızı yedeklemek için ” cPanel’e Giriş Yap “ butonuna tıklıyoruz.

GB1i.th.png

9) cPanel üzerinden Veritabanları sekmesi altında bulunan ” phpMyAdmin “ e giriyoruz.
GDTf.th.png

10) Sol menü üzerinde yer alan bölümünden websitemize ait veri tabanlarını listeliyoruz.

GIn7.th.png

11) Veri tabanını seçiyoruz ve ekarnımızda veri tabanına ait bilgiler listeleniyor. Bu aşamada sitemize ait olan tüm veri tabanları için aynı işlemi uyguluyoruz. Sol taraftan veri tabanı genel adını seçtikten sonra ” Dışa Aktar “ butonu ile işleme devam ediyoruz.

G0Z3.th.png

12) Dışa aktar butonuna tıkladığınızda veri tabanınızı indirebiliceğiniz bölüme geliyoruz. Bu panel üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan ” Git “ butonu ile veritabanı dosyanızı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

GM9N.th.png

Web sitemize ait tasarım, kodlama dosyalarını ve veri tabanımızı bu aşamada yedekleme işlemini tamamlamış oluyoruz.

Bu işlemler dışında yedeklememiz gereken tek unsur (Eğer kullanıyor iseniz) Mailleriniz’dir. Mail yedeklemesi için ise bilgisayarınıza Outlook programını indirdikten sonra maillerinizi POP3 olarak kurmanız halinde açtığınız ve POP3 olarak Outlook’a kurulumunu yaptığınız tüm mail adresinize gelen mailler bilgisayarınıza kaydediliceğinden bir veri kaybı yaşamamış olursunuz. Mail adresi oluşturma ve Outlook POP3 vb. mail kurulumları aşağıda ki link üzerinde detaylı olarak anlatılmıştır.
 

Ekli dosyalar:

erotik film izle erotik film izle sex filmleri izle hdd dolum çaycuma satılık daire
Üst