Instagram Mavi Tik Nedir ve Nasıl Alınır?

Eray

Web Yazılım & Mobil Yazılım
Katılım
19 Eki 2020
Mesajlar
2
Beğeniler
1,216
Puanları
1,878
Web sitesi
www.alercas.com
Ad Soyad
Meslek
Yaş
Instagram Mavi Tik Nedir?
Genellikle medyatik / ünlü / tanınmış insanların (şarkıcı, futbolcu, sanatçı, yazar, ressam, influencer, modacı, siyasetçi, tv programcısı, sunucu, sporcu vb.) ya da kurumsal markaların Instagram profillerinde gördüğümüz mavi tik, en yalın tanımıyla onaylı hesap anlamına gelmektedir. Doğrulanmış profil olarak da adlandırılan mavi tik alma süreci hem çok kolay hem de biraz zordur.
Mavi Tik Almak Niye Önemlidir?

Sosyal medya, yapısı gereği özgür bir ortamdır. Yani dileyen herkes istediği biri kişi yahut marka adına rahatlıkla profili, hesap, sayfa açabilmektedir. Diğer bir ifadeyle sosyal medyada; herhangi bir belge sunarak o kişi veya markanın temsilcisi olduğunuzu kanıtlamak zorunda değilsiniz. Bu yüzden sosyal medya kullanıcılarının bir hesabın gerçekten o kişiye ait olup olmadığını anlaması pek mümkün değildir. İşte, “mavi tik” bu nedenle önemlidir.
Avantajları Nelerdir?
Yeri gelmişken mavi tik almanın yani doğrulanmış profile sahip olmanın avantajlarını da sıralayalım. Buna göre onaylı profil kişi ya da işletmeye;
 • Güvenilirlik
 • Gerçeklik
 • Prestij
 • İtibar
gibi avantajlar sağlar.

Mavi Tik Prestij Sağlar
Sosyal medyada mavi tik (onaylı hesap) olan bir hesaba / profile / sayfaya sahip olmak yalnızca güvenlik, gerçeklik gibi avantajlar sağlamaz. Bu ayrıcalıığa sahip olmak aynı zamanda prestij ve imtiyaz açısından da önemlidir. Diğer bir ifadeyle mavi tikli bir profile sahip olmak o kişiye ya da markaya artı bir değer katar.
Mavi Tik (Onaylı Hesap) Nasıl Alınır?
Buraya kadar Instagram mavi tik ile ilgili “nedir?” / “niye önemlidir?” odağında detaylara yer verdik. Artık Instagram’da mavi tik nasıl alınır? sorusuna geçebiliriz. Konuyu adım adım anlatacağız. Bu yüzden tam şu anda telefonu elinize almanızı ve Instagram hesabınıza giriş yapmanızı öneririz.
Instagram “Mavi Tik” başvurusu yapabilmek için hesabınızın “İşletme Hesabı” olması gerekmektedir.​
1. Adım: Hesaba Giriş Yap
Öncelikle
Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok, bu işlem için Giriş yap veya üye ol.
hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Kullanıcı adı ve şifre bilginizle hesaba giriş yaptıktan sonra eğer hesabınız “Kişi Profili” ise öncelikle bunu “İşletme Hesabı”na çevirmelisiniz.
2. Adım: Ayarlar Sekmesine Tıklayın
Instagram profiline giriş yaptığınızı ve profilinizi “işletme hesabı”na çevirdiğinizi farz ederek devam edelim. Şimdi sağ üst köşedeki çizgi şeklindeki ikona tıklayıp açılan pencerenin en alt kısmında yer alan Ayarlar sekmesine tıklamanız gerekiyor.
3. Adım: Doğrulama İste
Bu adımda Ayarlar sekmesinde yer alan Hesap kategorisinden Doğrulama İste butonuna tıklamanız gerekmektedir. İlgili sekmeye tıklandığında karşımıza bir form çıkacak. Burada onaylı hesap başvurusu yapmak için doldurulması gereken daha doğrusu bilgi verilmesi lazım olan birkaç kısım var. Bunlar;
 • Kullanıcı Adı
 • Adı Soyadı
 • Bilinen Ad
 • Kategori
 • Kimlik Görseli
Eğer şahıs olarak başvuru yapacaksanız nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet gibi evraklardan en az birini kullanmalısınız. Eğer kurumsal bir başvuru yapıyorsanız vergi levhası, yakın tarihli bir fatura, sözleşme gibi evraklardan en az birini kullanabilirsiniz.​
Bu arada kimlik veya evrak gönderirken ad – soyad, resim, doğum / kuruluş tarihi gibi kısımların görünür olmasına dikkat edin. Kimlik / vergi numaranızı isterseniz gizleyebilirsiniz.
Evet, bu bilgileri de eksiksiz doldurduğunuza emin olduktan sonra “Gönder”e tıklayın. Başvurunuzu yapmış bulunmaktasınız. Artık sadece beklemeniz gerekiyor. Instagram kendince bir takım araştırmalar yaparak sizin tanınmış kişi ya da marka olduğunuza karar verecek.
Instagram’dan Uyarı
Instagram Mavi Tik (Onaylı Hesap – Doğrulanmış Hesap) başvurusunu istisnasız herkes yapabilmektedir. Ancak bu durum herkesin sonuç alabileceği anlamına gelmiyor. Instagram bu konuda şöyle bir uyarı yapıyor:
“Doğrulanmış rozeti önemli tanınmış bir kişinin, ünlünün, global markanın veya varlığın gerçek hesabı olduğunu belirtmek için Instagram hesabının adının yanında görünen bir onay işaretidir. Bir doğrulama talebi göndermek, hesabının doğrulacağını garanti etmez.”
Mavi Tik Almayı Kolaylaştıran Faktörler
Instagram yönetimi “Mavi Tik” konusunda herhangi bir garanti vermiyor. Tüm adımları doğru bir şekilde uygulasanız bile Mavi Tik (Onaylı Hesap) talebiniz onaylanmayabilir. Peki Mavi Tik almayı kolaylaştıran başka faktörler var mı? Evet. Basit ama sabır gerektiren bir süreç gerekiyor.
İşte mavi tik almayı kolaylaştıran faktörler;
 • Instagram hesabınızı diğer sosyal ağlarla bağlayın (Facebook,
  Bağlantıyı görüntüleme izniniz yok, bu işlem için Giriş yap veya üye ol.
  vb.)
 • Instagram’da düzenli ve özgün içerik paylaşın.
 • Spam olarak algılanacak davranışlar sergilemeyin. (Rastgele ve seri bir şekilde; takip etmek veya takibi bırakmak, like etmek, yorum yapmak, dm göndermek vb.)
 • Sahte takipçi satın almayın.
 • Sahte etkileşim satın almayın. (Like, yorum, dm, görüntülenme, izlenme vb.)
 • Takipçilerin ve etkileşimin organik artmasını sağlayacak aksiyonlar geliştirin. (Özgün içerik, sponsorlu reklam, influencerlar tarafından tavsiye edilmek)
 • Instagram’a düzenli olarak birkaç ay reklam verin.
 
erotik film izle erotik film izle sex filmleri izle hdd dolum çaycuma satılık daire
Üst