SEO Neden Bu Kadar Önemli?

Gamelexa

Özel Mod
Katılım
4 Nis 2019
Mesajlar
4
Beğeniler
2
#1
Son yıllarda pek çok firma SEO ve Dijital Pazarlama çalışmaları için bütçe ayırmaya başladı. Yavaş yavaş günümüzün önemli sektörlerinden biri haline geliyor. Peki SEO neden bu kadar önemli?

SEO çalışmaları temel olarak web sitesinin ya da markanın internetteki ulaşılabilirliği ve görünürlüğünü arttırır. Ayrıca markanın hedef kitlesine ulaşımını da kolaylaştırır. İnternette en birincil ziyarettçi kaynağını arama motorları oluşturmaktadır. En çok kullanılan arama motoru herkesin bildiği gibi Google'dır. Ardından Bing, Yahoo, Yandex gibi diğerleri gelir. SEO çalışmaları öncelikle Google kriterlerini dikkate alsa da diğer arama motorlarına yönelikde özel çalışmalar yapılır.

seo-618434_640.jpg

SEO Nedir? Ne İşe Yarar?

SEO en temel tanımıyla web sitesini arama motorlarına uygun hale getirmektir. Günümüzde internet kullanıcıların tamamına yakını bilgiye ya da hizmete ulaşmak için arama motorlarına başvurmaktadır. Sayfaların arama motorlarında listelermesi ve sıralamada yükselmesi temel hedefler arasındadır.

Arama motorları en ilgili ve en kaliteli içeriğe ulaşmak için web sayfalarını sürekli olarak taramaktadır. Kaliteli içeriğe sahip ve kullanıcı dostu siteler sıralamada yükselmekterdirler. Öte yandan backlink sayısı ve kalitesi özellikle google için içerik kalitesini gösteren çok önemli bir kriterdir.

satış ortaklığı.jpg

Local SEO (Yerel SEO)

Orta ve Küçük işletmelerin yerel müşterilerine ulaşmak için yaptığı özel SEO çalışmaları ciddi bir geri dönüşüm alıyor. Ürünlerini ve kampanyalarını internet üzerinden tanıtmalarına olanak sağlıyor. Potansiyel müşterilere ulaşmak için en etkili yollardan bir tanesi çünkü kullanıcı gerçekten bir ihtiyaca yönelik arama yapıyor. Bu yüzden de geri dönüşüm istatistikleri çok daha yüksek.

scrabble-2129648_640.jpg

İçerik Kalitesi ve Önemi

Kaliteli ve SEO uyumlu web içeriğin önemi de giderek artıyor. Öncelikle ihtiyaca yönelik içerikler ya da kaliteli içerikler ziyaretçilerin sitenizde daha fazla zaman geçirmesi anlamına gelir. Bu durum da arama motorları ziyaretçilerin memnun olduğunu varsayıp sitenize daha fazla ziyaretçi gönderirler. Sıralamanızı da yükselten bu durumun pek çok faydası vardır. Örneğin reklam alan bir siteyseniz ziyaretçilerin uzun süre kalması reklamlara tıklama oranlarını yükseltir. Ayrıca Alexa sıramasında da yükselmenizi sağlar. Bir diğer olumlu gelişme sitenin güvenilirliğinin ve sayfa otoritesinin artmasıdır.

İçeriğin uzunluğu ve kalitesi önemli olmakla birlikte güncelliği de sıralama için bir kriter oluşturur. Düzenli içerik girmenin yanı sıra hali hazırdaki gönderilerinde zaman zaman editlenmesi gerekir. Yeni bilgiler eklemek özellikle Google tarafından sayfanının değerini arttırır.

Elbette sıralamada yükselme ve hittin artması hedeflensede özellikle müşterilere ulaşmayı amaçlayan firmalar için doğru hedef kitleyi bulmak önceliklidir. Bu yüzden potansiyel müşterilere ulaşmak için İçerik Pazarlama Stratejileri oluşturulmaktadır. Çoğu marka kendi ürünüyle ilgili aramalara yönelik anahtar kelimeler için çalışma yapar. Böylece satışlarını arttırabilir.
 
Üst Alt