Audio Sitede Kullanılan Sesler ve Anlamları

Katılım
21 Kas 2020
Mesajlar
3
Beğeniler
0
Puanları
1
Sitede Kullanılan Sesler ve Anlamları

You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
DTS-HD Master Audio nedir ?

DTS-HD Master Audio, DTS tarafından geliştirilen ve seçeneğe bağlı olarak kayıpsız veya kayıplı ses iletimi yapabilen format. 2004 yılına kadar DTS++ olarak bilinen DTS-HD Master Audio, DTS-HD High Resolution Audio'nun ardından geliştirilen ikinci DTS-HD formatıdır.

You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
DTS® nedir?
Digital Theatre Systems (Dijital Sinema Sistemleri), bir çok sinemada kullanılan yüksek kaliteli surround ses sistemleridir.

You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
Dolby Digital nedir? (DD)
6 farklı ses kanalını kapsayan yaygın versiyondur. En özenle hazırlanmış biçiminin yaygın kullanımı normal aralıklı konuşmacılar(20 Hz – 120 Hz ses aralığı) için 5 kanal ve low-frequency effect güdümlü subwooferlar için de tek kanal(20 Hz – 20,000 Hz) (sağ ön, merkez, sol ön, arka sağ, arka sol) daha gerektirmektedir. Bu aynı zamanda mono ve stereo biçimleri destekler. AC-3, 48 kHz ses hızına kadar destekler.

You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
Dolby TrueHD nedir?
Dolby Laboratuvarları tarafından geliştirilmiş, Meridian Lossless Packing merkezli ileri düzey kayıpsız ses kodlamasıdır. Bu kodlama için olan destek,HD DVD için zorunlu ve Blu-ray Disc bilgisayar donanımları için opsiyoneldir. TrueHD 24-biti destekler. TrueHD supports 24-bit, 96 kHz audio channels at up to 18 Mbit/s over 14 channels. HD DVD ve Blu-ray Disklerin standart sınırı maksimum sekiz ses kanalıdır. Dolby TrueHD, Dynamic Range Control ve Diyalog normalleşmesinin de içinde olduğu üstverileri destekler.

You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
Dolby Atmos nedir?
Dolby Labaratuarlarının sinema salonları için geliştirdiği yeni nesil ses teknolojisi.

You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
Dolby Digital Plus nedir?
E-AC-3 (Dolby Digital Plus) AC-3 kodlaması üzerine geliştirilmiş bir kodlama sistemi merkezidir. Bit oranlarını(6.144 Mbit/s'e kadar) yükseltmeyi sağlar. Ve 13.1'e kadar ses kanallarını destekler. Ve kodlama tekniklerini geliştirerek sıkıştırmalarda oluşan işlem hatalarını azaltır. E-AC-3 kodlayıcıların genelde AC-3 yada DTS (S/PDIF yolu ile ekipmanla bağlanarak) kod çevrimi yapabilmesine rağmen, mevcut AC-3 bilgisayar donanımları ile uyumlu değildir. Sadece üretimi durdurulmuş HD DVD sistemleri direk olarak E-AC-3'ü desteklemektedir. Blu-ray diskleri ise E-AC-3'ü isteğe bağlı olarak ek kanallar nakli ile 5.1 AC-3 akışının aksi yönünde kullanır.

AC3 nedir?
AC3, Ses Kodlama 3'ün kısaltılmışıdır. Bu dosya uzantısı surround ses dosyaları içindir. 1987 yılında DVD, Blue-ray oynatıcı, HDTV programlama ve ev sineması sistemlerinde kullanılmak üzere Dolby Laboratories'de yaratılmıştır. AC3 formatı 6 gizli ses kanalından oluşur

AAC nedir?
AAC(Advanced Audio Coding) de tahmin edeceğiniz gibi ses sıkıştırma kodeği. Teorik olarak mp4 dosya formatı içerisine istenilen H264 veya AAC dışında farklı kodekler(MP3, ALS, MP1, MP2 veya H263 ) yerleştirilebilir ama pratikte MP4 dosyası içerisinde en çok desteklenen H264 ve AAC kodekleridir
 
Üst