Sosyal yorum portalı başarılı olur mu? Açık Tartışma

Admin

Administrator
Yönetici
Administrator
Katılım
30 Eki 2016
Mesajlar
6,294
Beğeniler
10
Puanları
18,020
Konum
Zonguldak
Ad Soyad
Turhan Karabulut
Meslek
Emlak
Yaş
45
Arama motorları, sosyal medya kanalları, bloglar, forumlar, alışveriş siteleri, kişisel siteler, firma siteleri vs... Tüm bunlar birbirine doğrudan veya dolaylı yollarla bağlı. İnternet aleminde kullanıcı yorumlarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu öneme rağmen yorumların maalesef ki arka planda kaldığını düşünüyorum. Bizler net işçisi olarak az ya da çok yorumların değerini biliyoruz. Fakat genel kullanıcı kitlesi gözüyle baktığımızda yorumlar arka planda.

Hemen her platformun kendi yorum yapısı var. bloglar, forumlar, haritalar, sosyal medya... Facebook gibi platformlar yorum apisi sunarak Hem son kullanıcıya hem de webmasterlara pratiklik sağladı. Disqus çıtayı bir adım daha yükselterek farklı platformlardan giriş yapıp yorum atmayı sağlayan bir yapı sundu.

Benim düşüncem disqusun bir adım ötesine geçmek. Hemen her platformda kullanılabilecek apiler sağlayarak yorum platformu oluşturmak. Bloglar, forumlar, alışveriş siteleri, haber siteleri vd sitelerine kısa bir kod ekleyerek kullanıcıların yorum yapmasını sağlayacak.

Öyle bir platform oluşturulacak ki, hem üretici - satıcılar, hem reklamverenler, hem platform sahipleri hem de son kullanıcılar fayda sağlasın. Bu faydaları sağlayan bir platformun tıplı sosyal medya platformu gibi yaygılaşması bence kaçınılmaz.

Platformla ilgili birçok düşüncem var. Aklıma geldikçe buraya ekleyeyim.

Özellikler: yorumu değerlendirme, yorumu paylaşma, yoruma yorum yapma, yorum yapan kişiyi değerlendirme, yorum yapan kişiye yapılan değerlendirmeleri görme, yorum yapılan kişilere güvenilirlik düzeyi atanması,
kişilerin yorum geçmişini görebilme, platformda yorumların otomatik etiketlenmesi, otomatik etiketleme sayesinde kavramlara ait yorumların toplu halde görülebilmesi (örneğin bir marka, bir model, bir kitap ismi, bir yazar ismi, bir şehir, bir bitki...)


Platformun bir amacı da reklamları ve reklamcılığı biraz değiştirmek. Örneğin mevcut reklamlar otomatik sistemlerle takip ediliyor. Oysa bir yorum platformuyla entegre olduğunda gelen yorumlar incelenerek çok sağlıklı veriler elde edilir. Bu hem reklam sahtekarlıklarını önler, hem de kullanıcı tepkileri ölçülerek reklamın etkisi değerlendirilebilir.

Edit: konuyu okurken: "bir platform kurulacak, para kazanaya başlayacak" şeklinde bakmayalım. "Yeni bir platform kurulacak ve internet kullanım alışkanlığında bir yenilik ortaya koyacak" şeklinde düşünmenizi rica ediyorum.
 
erotik film izle hdd dolum
Üst