Sürücüyle ilgili bir sorun var şimdi tarayın hatası

Admin

S.E.O
Yönetici
Administrator
Katılım
30 Eki 2016
Mesajlar
6,476
Beğeniler
10
Puanları
18,020
Konum
Zonguldak
Ad Soyad
Turhan Karabulut
Meslek
Emlak
Yaş
45
surucuyu_tarat.png
Sık kullandığınız Bellek veya Harici HDD lerden birinde, ikide birde "Bu sürücüyle ilgili bir sorun var.Sürücüyü şimdi tarayın ve sorunu düzeltin" uyarısı alıyorsanız muhtemelen uyarıyı veren diskte bir Dirty


Bit , sabit sürücüde gizli bir yerde bulunan sadece 1 hex değeridir ve dosya sisteminin tutarsız bir durumda olabileceğini gösterir. Birimde değişiklikler yapıldı ve değişiklikler diske kaydedilmeden önce bilgisayar kapatıldıysa veya birimde bozulma tespit edildiyse "Dirty bit" oluşur ve Bilgisayar yeniden başlatıldığında, chkdsk, dosya sistemi bütünlüğünü doğrulamak ve birimdeki sorunları gidermek için otomatik olarak çalışır. Böyle bir hata alıyorsanız yapmanız gerekenleri aşağıdaki yazıda açıklamaya çalıştık.

1. Sürücüyü Onarın
Uyarıya tıkladıktan sonra "
Taramadan Devam et" derseniz bir dahaki sefere uyarı tekrar gelecektir bu sebeple Tara ve Düzelt (Önerilen) seçeneğini kullanın.
surucude_sorun.png
surucu_basariyla_tarandi.png

Bir sonraki ekranda sürücüyü onar seçeneğine tıklayıp onarma işlemini başlatın, neticede sürücünüz başarıyla tarandı diye Yazması gerekir.
Üstteki işlemlerden sonra Sürücüyü tekrar taktığınızda Tarayın uyarısını vermemesi gerekir.


2. Cmd den vereceğiniz bir komutla Şimdi tarayın hatasını giderin
İlk yöntemde zaten ilgili disk kontrol ettirilip sağlam diye işeretlenmektedir lakin bu işlem herhangi bir sebeple yarıda kalıyor veya işe yaramıyorsa Komut istemi dediğimiz Cmd den vereceğiniz bir komutla Diski taratıp hatayı düzeltebilirsiniz bunun için
Yönetici olarak çalıştırdığınız komut isteminde aşağıdaki ilk komutu uygulayınız
Kod:
chkdsk /f /R S:
chkntfs /x S:
Aşağıda ilk komutun çıktısını görüyorsunuz
cmd_komutu_ile_taratin_hatasini_gider.png

Eğer bu komutu uyguladıktan sonrada , komuttaki " /X" ibaresi ile windows başlatılırken bir veya daha fazla dizin tarama işleminden dışlanmaktadır (hariç bırakılmaktadır). İkinci komutu uyguladığınızda sanki komut bir tepki vermemiş gibi olabilir bu sizi yanıltmasın.


3. Check Disk GUI ile Diski tarayın hatasını giderin
Üstte Komut istemi (Cmd) ile yapılan işlemleri bir arayüz (GUI) ile gerçekleştirmek isterseniz bu konuda ücretsiz ve portable olan Check Disk GUI yazılımını kullanabilirsiniz. Sayfa sonundaki linkten yazılımı edinebilirsiniz.

1. Sürekli taramanızı isteyen USB belleği veya harici HDD i Porta takın
2. Check Disk GUI
uygulamasını çalıştırın ve Dirty bit satırına gözatın , Dirty yazıyorsa sürekli taratılmasını isteme sebebi budur.
check_disk_gui_not_dirty.png

3. İlgili sürücünün önündeki kutucuğa tik koyun ve "Fix" butonuna tıklayın. Sol altta işlem hakkında bilgi verecektir son olarak Klavyenizdeki F5 butonuna basıp arayüzdeki ; IS DIRTY" ibaresinin "" haline dönüştüğünden emin olun.

Üsttekilere ilaveten , hatalı USB belleği veya Harici HDD i porta taktıktan sonra aşağıdaki komutu verin ve Aygıt yöneticisini açın

Kod:
devmgmt.msc
Ardından Disk sürücüleri altında ilgili diski bulun ve sağ tıklayıp özellikler deyin , yeni açılacak olan pencerede "İlkeler" sekmesi altında yeralan "Hızlı kaldırma (Varsayılan)" kısmını kontrol edin, işaret yoksa işaretleyin.

hizli_kaldirma_dahaiyi_performas.png

Eğer ısrarla tarama devam etmenizi istiyorsa önce bir Hex editörü ile diskin dirty bit ini düzeltmeyi deneyebilrsiniz olmuyorsa yavaş format veya Low level format seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.
 

Ekli dosyalar:

Son düzenleme:
erotik film izle hdd dolum çaycuma satılık daire
Üst