Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

Emlak Terimi Tapu zayi ne demek?

Admin

S.E.O
Administrator
Katılım
30 Eki 2016
Mesajlar
6,741
Beğeniler
11
Puanları
18,020
Konum
Zonguldak
Ad Soyad
Turhan Karabulut
Meslek
Emlak
Yaş
45
OTUyNjg4Nz-tapu-zayi-ne-demek.jpg

Tapu senedi, taşınmazın malikinin kim olduğunu ve taşınmaza ait tüm tapu bilgilerini içeren resmi belge oluyor. Taşınmaz tapuları tek bir kişiye ait olabildiği gibi birden fazla kişiye de ait olabiliyor. Peki, tapu zayi ne demek?


Tapu zayi ne demek?
Tapu zayi, kaybolan tapuya deniyor. Zayi olan tapular yeniden çıkarılabiliyor. Kaybolan tapunun yeniden çıkarılması için Türkiye’deki herhangi bir tapu dairesine gitmek yeterli olabiliyor.

Kayıp tapuyu yeniden çıkarmak için sadece taşınmazın bulunduğu yer tapu dairesine gidilmesi gerekmiyor.

Zayi tapunun yeniden çıkarılması için gerekenler
- Nüfus cüzdanı ile müracaat etmek yeterli oluyor.
- Tapu senedini sahibi dışında bir kimse tarafından çıkarttırılamıyor.
- Taşınmazın sahibinin vefat ettiği durumlarda ise mirasçıları mirasçılık belgesi getirmek veya nüfus kayıtlarından mirasçıları olduğu anlaşılmak kaydıyla yeni tapu senedi çıkartabilir.

Taşınmazın mahallesini, köyünü ada veya parsel numarasını bilmeye dahi gerek kalmadan isme ve T.C kimlik numarasına göre bilgisayar bu aramayı yapıyor ve taşınmazın yeri kolaylıkla bulunuyor. Verilen bu hizmet karşılığında ortalama 5 TL gibi bir ücret talep ediliyor.
 
Üst Alt