TL (₺) Simgesi nasıl yapılır? | Bilgisayar, Mobil, Tablet

Admin

S.E.O
Yönetici
Administrator
Katılım
30 Eki 2016
Mesajlar
6,686
Beğeniler
11
Puanları
18,020
Konum
Zonguldak
Ad Soyad
Turhan Karabulut
Meslek
Emlak
Yaş
45
tl-simge-nasil-yapilir-696x427.jpg

2009 yılında yapılan düzenleme ile Türkiye YTL’den TL’ye geçiş yaptı ve para birimimiz Türk Lirası oldu. Euro ve dolarda olduğu gibi Türk Lirası için de bir simge seçildi. Günümüzde kullanıcıların sıklıkla aradığı, özellikle mobil cihazlara TL simgesini yazmanın zor olduğu sıralarda TL ikonunun nasıl olduğunu sitemizden öğrenebilirsiniz.
TL işareti yapmak için çeşitli yollar denenebilir. Kullanıcıların karşılaştığı zorluklardan hareketle simgenin nasıl yapıldığından bahsetmek gerekirse mobil kullanıcılar için, özellikle Android telefon ve tabletlerde TL simgesi desteği bulunmuyor. Bunun yanında kullaıcılar cihazlarda Unicode desteği olmadığından TL simgesi maalesef yapamıyor. Peki TL işareti yapmak için ne yapmak gerekiyor? Hangi telefonda hangi adım uygulanmalı ki TL işareti yapabilelim?

Word’de ile TL simgesi yapmak
Microsoft Office aracı olan Word dünyada en çok kullanılan ofis programları arasında yer almaktadır. Eğer Microsoft Word programında TL simgesi yapmak istiyorsanız şu adımları izleyin:
 • Ekle > Simge ‘ye gidin.
 • Alt küme’den “Para birimi seçenekleri”ni işaretleyin.
 • ₺ simgesini seçin ve ekle tuşuna basın.
Klavyeden TL simgesi yapmak
Klavyede belirli bir kombinasyon oluşturarak TL simgesi yapmanız mümkündür. Windows 7, Windows 8, Windows 10 ve üzeri işletim sistemlerinde TL işareti yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:
 • Yazmak istediğiniz ekrana, kutucuğa vs. gidin.
 • Alt Gr + t tuşlarına basın.
  (Önce alt gr, ardından t tuşu.)
iPhone (iOS) TL işareti ekleme nasıl yapılır?
iPhone ve iPad cihazları kullanıcılara işaret ekleme ve kaydetme gibi özellikler sunmaktadır. Bu sayede her seferinde internette karakter aramak yerine öncesinde kaydedilen karakterlerden yararlanılabilir. iOS’ta karakter eklemek için aşağıdaki adımları izleyin:
 • ₺ işaretini kopyalayın.
 • Ayarlar > Genel > klavye’ye gidin.
 • Metin değişimi veya Kestirme’yi seçin.
 • + simgesine basın ve ifade alanına kopyalanan TL işaretini yapıştırın.
 • TL simgesi için bir kısayol yazısı belirleyin (örneğin: .TL.)
Android’de TL işareti yapmak
Android maalesef iPhone gibi işaret ekleme özelliği şu an için sunmamaktadır. Ama yakın gelecekte işaret eklemenin Android’de de mümkün olma ihtimali çok yüksek. Bunun yerine kullanıcılar kopyalama işlemiyle TL simgesini telefon hafızasına alabilir ve yapıştırmak suretiyle kullanabilirler.
TL işareti kopyalama yapmak için aşağıdaki TL simgelerini kullanın:
 
erotik film izle erotik film izle sex filmleri izle hdd dolum çaycuma satılık daire
Üst