Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

Yeni vergi kanunu web siteleri kapsıyor mu sorusu

Admin

S.E.O
Administrator
Katılım
30 Eki 2016
Mesajlar
6,741
Beğeniler
11
Puanları
18,020
Konum
Zonguldak
Ad Soyad
Turhan Karabulut
Meslek
Emlak
Yaş
45
Merhaba arkadaşlar. Biraz araştırma fırsatım oldu ve durumu kanunda anlatıldığı şeklinde yazmak istiyorum.
Burada önemli olan detay sitenizden gelir elde etme biçiminiz. Siz içeriğiniz ile gelir elde ediyorsanız kanun sizi kapsıyor ancak ürün satışınız varsa kanun sizi kapsamıyor bu kadar net.

Kanun maddesinde diyor ki;
"İnternet ortamındaki sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden metin, görüntü, ses, video gibi içerikler paylaşan sosyal içerik üreticilerinin bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar"

Öncelikle sosyal ağ sağlayıcı nedir?

Kanun No. 7253 Kabul Tarihi:29/7/2020
MADDE 1
s)
Sosyal ağ sağlayıcı: Sosyal etkileşim amacıyla kullanıcıların internet ortamında metin, görüntü, ses, konum gibi içerikleri oluşturmalarına, görüntülemelerine veya paylaşmalarına imkân sağlayan gerçek veya tüzel kişileri,”

Bu durumun hukuki yorumu
"Tanım uyarınca sosyal ağ sağlayıcı tüm sosyal medya platformlarını içermekle birlikte sosyal ağ sitelerinin geniş anlamda yorumlanmasına yol açacaktır. Halihazırda Kanun'da yer alan Yer-İçerik Sağlayıcı tanımlarının bir alt kırılımı olarak getirildiği anlaşılmakla birlikte açık ve anlaşılır olarak farkı muğlaktır. Sosyal Ağ Sağlayıcı, sadece sosyal medya siteleri değil, konum bilgisi alan haritalar uygulamalarından forum siteleri, bloglara kadar genişletilebilecek bir tanıma sahiptir."
Cemre Apaydın
Avukat
Kaynak:
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.


Burada manipüle edilecek bir durum yok. Kanun açıkça diyor. Siz ürettiğiniz yazı, resim, görsel, video gibi içerikle gelir elde ediyorsanız siz bu kanun kapsamındasınız. Site youtube da olsa değişmez kendi sitenizde olsa değişmez.

Aksi durumda şöyle bir şey söz konusu olur.

Ben kendi sitemde video yayınlayıp para kazanırsam KDV + vergi dilimi kadar vergi öderim
Aynı videoyu youtube da yayınlarsam %15 stopaj öderim.

Böyle bir duırum zaten Anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Bu konuda lütfen insanların kafasını daha fazla karıştırmayın.


MADDE: 5651 SAYILI KANUN VE SOSYAL AĞ SAĞLAYICI
62 maddeden oluşan ve henüz kanunlaşmamış olan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Taslağı
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
("Taslak", "Torba Kanun Taslağı") uyarınca getirilmesi planlanan değişikliklerin bir kısmı internete ilişkin düzenlemelerdir. Torba Kanun Taslağı'nın 53 ile 56 Maddeleri arasında 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'da
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
("Kanun") yer alacak büyük ölçekli değişimleri düzenlemektedir.
Sosyal Ağ Sağlayıcı Kavramı
İlk olarak Taslak ile daha önce Kanun'da yer almayan bir tanımdan bahsedilmektedir. Yer sağlayıcı, İçerik sağlayıcı ve Erişim sağlayıcı gibi özneler Kanun'da tanımlanmakla birlikte Taslak ile Sosyal Ağ Sağlayıcı tanımı ortaya konmuştur
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
. Kanun'un madde 2 tanımlar başlığı altına r bendi olarak eklenmesi öngörülen tanım şu şekildedir:
Sosyal ağ sağlayıcı: Sosyal etkileşim amacıyla kullanıcıların internet ortamında metin, görüntü, ses, konum gibi verileri oluşturmalarına, görüntülemelerine veya paylaşmalarına imkân sağlayan gerçek veya tüzel kişileri ifade eder
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
.


Tanım uyarınca sosyal ağ sağlayıcı tüm sosyal medya platformlarını içermekle birlikte sosyal ağ sitelerinin geniş anlamda yorumlanmasına yol açacaktır. Halihazırda Kanun'da yer alan Yer-İçerik Sağlayıcı tanımlarının bir alt kırılımı olarak getirildiği anlaşılmakla birlikte açık ve anlaşılır olarak farkı muğlaktır. Sosyal Ağ Sağlayıcı, sadece sosyal medya siteleri değil, konum bilgisi alan haritalar uygulamalarından forum siteleri, bloglara kadar genişletilebilecek bir tanıma sahiptir.
Sosyal Ağ Sağlayıcı'nın aynı zamanda içerik ve/veya yer sağlayıcı sıfatına da haiz olduğu durumlar olabilecektir. Sosyal Ağ Sağlayıcı'nın Taslak kapsamında getirilmesi planlanan yükümlülükleri, yer sağlayıcı veya içerik sağlayıcı olmasından doğan sorumluluklarını ortadan kaldırmayacağı unutulmamalıdır.
Türkiye'de Temsilci Bulundurma Yükümlülüğü
Sosyal Ağ Sağlayıcı kavramının gündeme getirilmesinde asıl önemli nokta, içerik ve yer sağlayıcılardan farklı olarak Türkiye'de bir temsilci bulundurma zorunluluklarıdır. Türkiye'de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurtdışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıların, Türkiye'de en az bir kişiyi temsilci olarak belirlemelerinin yanı sıra kimlik ve iletişim bilgilerinin de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na ("BTK") bildirim yükümlülükleri getirilmiştir. Maddede amaçlanan ise yurtdışı kaynaklı sitelerin herhangi bir erişim engelleme durumunda doğrudan temsilcileri aracılığı ile iletişim kurabilmektir. Kanun'da yer alan Yer Sağlayıcı'lar için böyle bir zorunluluk olmayıp Türkiye'de temsilci bulundurma yükümlülüğü Sosyal Ağ Sağlayıcı tanımı içine giren sağlayıcılara verilmiştir.
Sosyal Ağ Sağlayıcı eğer ki Türkiye'de bulundurduğu temsilcisini BTK'ya bildirmez veya temsilci bulundurma yükümlülüğüne uymaz ise Taslak uyarınca gelen madde ile Kurum Sosyal Ağ Sağlayıcısına bildirimde bulunacak, bildirimden 30 gün içerisinde Sağlayıcı yükümlülüğü yerine getirmezse o halde BTK tarafından yaptırım gündeme gelecektir. BTK, yükümlülüğünü yerine getirmeyen Sosyal Ağ Sağlayıcı'nın internet trafiği bant genişliğini yüzde 50 oranında daraltılması için Sulh Ceza hakimliğine başvuracaktır. Karardan 30 gün içerisinde Sosyal Ağ Sağlayıcı tarafından yükümlülük hale yerine getirilmez ise bu sefer internet trafiği bant genişliği yüzde 95 oranında daraltılması BTK tarafından talep edilebilecektir. Sulh Ceza Hâkimi tarafından verilen kararlar en geç 24 saat içerisinde erişim sağlayıcı tarafından yerine getirilecektir. Kararların yerine getirilmemesi sebebiyle meydana gelecek zararlardan ise yine Sosyal Ağ Sağlayıcı sorumlu olacaktır. Yükümlülük yerine getirildiği takdirde karar kendiliğinde hükümsüz hale gelecektir.
İçeriğin Çıkarılması ve/veya Erişimin Engellenmesi
Türkiye'de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan Sosyal Ağ Sağlayıcı, yayınlanan tüm içeriklerden de sorumlu olacaktır. Sosyal Ağ Sağlayıcı, kendisine bildirilen içeriğin çıkarılması veyahut içeriğe erişimin engellenmesi kararlarının uygulanmasına ilişkin olarak BTK'ya 3 aylık dönemler olarak rapor sunmakla yükümlüdür.
Verilerin Türkiye'de Muhafaza Edilme Şartı
Taslak madde 56 ile Kanun'a ek madde 4 ile getirilmesi planlanan bir diğer önemli husus ise verilerin muhafazasına ilişkindir. Türkiye'de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan Sosyal Ağ Sağlayıcı'nın Türkiye'de yer alan kullanıcı verilerini Türkiye sınırları içerisinde barındırması gerekmektedir. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na ("KVKK") uyumlu hale getirilme amacıyla bu maddenin getirildiği yorumlanabilir. Zira, Sosyal Ağ Sağlayıcı'nın işlemiş olduğu kişisel veriler Türkiye sınırları içerisinde muhafaza edilecek ve merkez yurtdışında dahi olsa yurtdışına aktarım gerçekleşmemiş olacaktır. Büyük ölçekli sosyal medya platformlarının Türkiye'de verileri muhafaza etmeleri için gerekli ortam ve sunucuların sağlanması sorunu gündeme gelebilecektir. Türkiye'deki kullanıcıların kişisel verilerinin Türkiye'de muhafaza edilmesinin denetlenmesi ve yurtdışına aktarımın kontrol edilmesinin sağlanması gerekecektir.
Kişisel Başvuru
Taslak ile getirilmesi planlanan bir diğer değişiklik ise kişilerin başvuru haklarıdır. Türkiye'de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan Sosyal Ağ Sağlayıcı, 5651 Sayılı Kanun madde 9 ve 9/A
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
'da yer alan içeriklere ilişkin kişilere de başvuru hakkı tanınmıştır. Sosyal Ağ Sağlayıcı, kişi başvurularına ise en geç 72 saat içerisinde cevap vermekle mükelleftir.
Başkan
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
Tarafından Sosyal Ağ Sağlayıcısına Uygulanacak İdari Para Cezaları

Sosyal Ağ Sağlayıcısı Türkiye'deki kullanıcıların verileri Türkiye'de muhafaza etme yükümlülüğünü yerine getiremez ise o halde Başkan tarafından 1 milyondan 5 milyon liraya kadar idari para cezası uygulanabilecektir.
Kişisel başvuruya en geç 72 saat içerisinde cevap vermeyen Sosyal Ağ Sağlayıcı'ya 100 binden 1 milyon liraya kadar Başkan tarafından idari para cezası uygulanacaktır.
Sosyal Ağ Sağlayıcı, BTK'ya 3 aylık raporlama yapma yükümlülüğünü yerine getirmez ise 1 milyondan 5 milyon liraya kadar idari para cezasına tabi tutulacaktır.
Taslak Kapsamında Ortaya Çıkabilecek Hukuki Sorunlar
Öncelikle Sosyal Ağ Sağlayıcı kavramı tanımının kastedilen platformların açık ve net şekilde anlaşılacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
Kastedilenin sosyal medya platformları mı yoksa sosyal yazışma uygulamaları mı olduğunun kesin ayrımı yapılmalıdır.
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.

Görüldüğü üzere Türkiye'de temsilci bulundurmayan günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal medya platformlarına getirilecek Kanun Teklifi ile yüzde 95 oranına kadar internet trafiği bant genişliği daralttırma yetkisi BTK'ya verilmiştir. Burada tartışılması gereken hususlardan biri maddeler ile getirilen yeniliklerin açık ve net olarak belirtilmemiş olmasıdır. Örneğin günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcıları için bahsi geçen maddelerde günlük erişimden ne anlatılmak istendiği açık değildir. Günlük erişim sayısı belirlenirken; sayfa sayısı mı, tekil gösterim mi yoksa farklı bir değerlendirme ölçütü mü kıstas alınacaktır bu belirgin değildir. Ayrıca ilgili günlük erişim değerlendirmesi hangi kurum veya kişiler tarafından nasıl yapılacaktır belirtilmemiştir.
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
Bir diğer tartışılması gereken husus ise internet trafiği bant genişliğinin daraltılmasıdır
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
. Zira 95 oranında bir daraltma ile siteye erişimin durma noktasında ve ciddi ölçüde yavaşlaması söz konusu olacağı için bir sansürden bahsetmek mümkün olacaktır. Burada da önemle tartışılması gereken iletişim hakkının ihlali gündeme gelecektir.
Taslak şu an için netleştirilmesi gereken konu başlıkları içerse de özellikle birçok kişi tarafından aktif olarak kullanılan sosyal medya hesapları açısından önemli bir düzenleme olacağı aşikârdır. Bu sayede pek çok sosyal medya platformunda şeffaflığın sağlanması beklenmekte olup kişilerden gelecek içerik kaldırma vb. taleplerin de çok daha kısa sürelerde çözümlenmesi umulmaktadır.

You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
Kanun Taslak aşamasında olup makalenin yazıldığı tarih itibariyle henüz kanunlaşmamıştır.
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
4.5.2007 tarihli 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
Torba Kanun Taslağı madde 53
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
Torba Kanun Taslağında Tanımı yapılan Sosyal Ağ Sağlayıcı
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
Madde 9 İçeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi ve Madde 9/A Özel hayatın gizliliği nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesi
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.

You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
Facebook ve Twitter platformlarının Sosyal Ağ Sağlayıcı oldukları net olup Whatsapp'ın yazışma ve iletişim platformu olması sebebiyle bu tanıma girip girmeyeceği tartışmalıdır.
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.

You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.
Bandwidth throttling
 
Son düzenleme:
Üst Alt