Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

Açık Arttırma ile Satılan Domainler

Admin

S.E.O
Administrator
Ad Soyad
Turhan Karabulut
Meslek
Emlak
aX9qRO.jpg

Elinizde bulundurduğunuz Alanadlarını(Domainleri) satış şansını arttırmak mı istiyorsunuz ve bu konuda herhangi bir bilginiz olmadığı için sıkıntımı yaşıyorsunuz? Bu makale ile sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Merhaba arkadaşlar bu makalemde yurtdışı firmaların uyguladıkları satış komisyonları ve firmalar hakkında bilgiler vereceğim umarım faydalı bir makale olur.

Şimdi sırası ile en çok kullandığım satış platformları ve komisyon oranlarını yazalım:

Godaddy.com bende dahil olmak üzere bir çok kişinin domainlerini barındırdığı ve satışa çıkardığı dünyanın en büyük domain kayıt firması. Bu platformda eğer var olan bir alan adınızı satmak istiyorsanız sizlere tavsiyem Açık arttırma üyeliği almanız. Bu açık arttırma üyelik ücreti yıllık 4.99$ olup size firma içerisindeki ihalelerden domain alma ve satma olanağı sağlamaktadır. Bunun haricinde bu üyelik ile firma; satışını gerçekleştirdiği domainlerden 50$ a kadar yapılan satışlardan 5$ komisyon almakta, 50$ ve üzeri satışlarınızda da %10 komisyon almaktadır. Firma Premium satışlardan %30 komisyon almaktadır.

Sedo.com benim en çok kullandığım satış platformlarından bir tanesi daha. Bu platformda satış yapmak, bilmeyenler için büyük bir problem olmakta. Şimdi bu konuya açıklık getirelim. Sedo bünyesinde satılan domainler için farklı seçenekler sunmakta ve bu seçenekler bilinçsiz satıcılara sıkıntı yaratmaktadır. Firmadan yapılan son açıklama ile satıcılar fiyatlarını revize etmek zorunda kalmıştır. Yapılan açıklama şu şekilde; daha önceden firmanın uyguladığı platformda park edilmeyen tüm domainler için yapılan satıştan alınan 100$ komisyon alt limiti artık tüm satışlarda uygulanacaktır. Bu durumda satılan 130$ lık bir satıştan elinize geçecek miktar 30$ olacaktır. Bu önemle dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bunun haricinde firma Hemen Al seçeneği ile satılan park edilmiş domainlerden %10 komisyon almakta (100$ üstünde hak edilen komisyonlarda). Teklif Usulü yapılan satışlarda %15 komisyon uygulanmaktadır. Ayrıca yapılan Premium Satışlardan %20 komisyon alınmaktadır.

Not: Firma üzerinden yapılan fiyat bildirim sayfasında hala tüm satışlardan minimum 50$ alt limit komisyonu alınmaktadır bildirisi vardır. En son yaptığım satışı teklif usulü olarak yaptım 21/08/2014 tarihinde sadece %15 komisyon ödedim alt limiti geçtiğim için.

namejetlogo

Namejet.com ücretlendirmelerin çokluğundan dolayı satış yapmayı tercih etmediğim daha çok alım yaptığım firmalardan bir tanesi. Bu firmada alım yaptıktan sonra bünyesindeki domainleri enom yada enomcentral firmalarında barındırıyor ve siz transfer edene kadarki sürede domaininizi firma üzerinden satışa çıkarabiliyorsunuz. Satış işleminden Aldıkları komisyon %15 olacaktır. Ancak firma başka platformlardaki domainleri enomcentral platformuna transfer etmeyi kabul ettiğinizde satışa çıkarabiliyor transfer ücretlendirmeleri de örnek olarak uzantılarıyla .com / .net ve .org için 39.95$ olacaktır. Detaylı uzantı fiyatları için bu linki kullanabilirsiniz.

Flippa.com son zamanlarda dikkat çeken satışların olması ile birlikte yeni yeni denemeye başladığım satış platformlarından bir tanesi. Henüz satış gerçekleştiremedim ancak şu anda arttırımda bulunan domain ihalemi bu linkte bulabilirsiniz 02/12/2014 son teklif tarihidir. Şahsen bu platform üzerinden domain satışı yapabilmeniz için orta seviyede İngilizce bilginiz olması gerekmekte. Gelelim satış komisyonuna firmada bir domaini ihaleye çıkarabilmeniz için 9$ liste ücreti ödemelisiniz ve satıştan %15 komisyon almaktadırlar.

Afternic.com platformu da aynı sedo gibi domaininizi park edebileceğiniz ve aynı zamanda satabileceğiniz bir platform. Uyguladığı iki tip satış şekli vardır birincisi “Network” bu satış tipinde firma sizden minimum 60$ yada %15 komisyon satış tutarı üzerinden almaktadır. İkinci satış tipi “Premium” bu satış tipinde de firma sizden minimum 120$ yada %20 komisyon satış tutarı üzerinden almaktadır. Bunun haricinde firma park hizmeti vererek sizlere cüzzi tutarlarda reklam kazancı sağlamaktadır “Network” satış tipi için domain kaydında herhangi bir ücretlendirme yapılmamaktadır.

Snapnames.com son zamanlarda monikerin elinden web.com a geçmesiyle birlikte müşterileri arasında güven sorunları olmasına rağmen hala kullanılan bir platform ancak ben pek kullanmıyorum yinede kullanmak isteyenler için uyguladıkları komisyon oranı satışdan %15 olarak biliyorum. Eğer farklı bir düzenlemeye gidilmişse moniker sonrası onu bilmiyorum. Eskiden kullanışlı bir platformdu ancak bayadır kullanmıyorum.

Sales.com bu platformda yabancı domainlerinizi satabileceğiniz farklı bir platform bu firma bünyesinde gerçekleştirilen satışlardan firma %12.5 komisyon almaktadır.

Üst Alt
erotik film izle sex filmleri izle hdd dolum çaycuma satılık daire çaycuma satılık daire - filyos satılık daire