Merhaba, tekrar hoş geldiniz!

Bilgi sahibi olanlarla ihtiyaç duyanları buluşturmak, farklı bakış açılarına sahip insanları bir araya getirerek birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlamak ve herkesin bilgisini paylaşmasını sağlamak istiyoruz.

Windows 8.1 "Desteklenmeyen donanım" sorunu

Admin

S.E.O
Administrator
Ad Soyad
Turhan Karabulut
Meslek
Emlak
desteklenmeyen_donanim_hatasi_cozumu.jpg
Windows 8.1 "Desteklenmeyen donanım" sorunu

Eğer Intel in Kaby Lake ve AMD nin Ryzen i gibi yeni işlemcilere sahipseniz ve Windows 10 dan daha eski bir işletim sistemi kurdunuzssa (Windows 8.1 veya Windows 7) Microsofttan herhangi bir güncelleme alamayacaksınız.

Bu konuda microsoftun tartışmalı kararının ayrıntılarını
yazımızda bulabilirsiniz. Donanım üreticileri desteğini sürdürürken bir yazılım şirketinin kendi eski yazılımlarının kullanımını engellemek ve Windows 10 kurulumunu teşvik için uyguladığı hak hukuk gözetmeyen eşi görülmemiş Skandal bir uyguma. İnsanları birşeylere zorlamak tarihte hiçbirzaman uzun vadeli başarı getirmemiştir. Eğer yeni işlemcili ama eski windowslu Bilgisyarınızı güncellemek isterseniz aşağıdaki uyarı ile karşılaşırsınız.

desteklenmeyen_donanim.png

Microsoftun bu kararı hiçbir teknik gerekçeye dayanamamakta olup tamamen maddi çıkar odaklıdır ve Kullanıcılara ; Eğer Microsofttan güncelleme almak istiyorsanız Windows 10 a geçin dayatmasını uygulamaktadır. Ocak 2015'te Windows 7 için ana destek sona erdi. fakat bunun anlamı ; İşletim sisteminin güvenlik güncellemelerini almaya devam edeceği sadece küçük işlevsel değişikliklerin yapılmayacağıdır, Windows 8.1 ise hala ana destek süresi kapsamındadır buna rağmen Microsoft verdiği sözü tutmayıp düşmanca bir hamle ile bu işletim sistemlerinin Müşterilerini yüzüstü bırakmıştır.Microsoft mümkün olan en kısa sürede herkesin Windows 10 a terfi etmesini istemektedir gel gelelim Windows 10 masaüstü kullanıcıları için ergenomik değildir , bu sebeplede birçok kullanıcı windows 10 işletim sistemini kullanmayı reddetmektedir , fakat güncellemeleri alamadıklarında sistemlerinin güvenli kalabilmesi için istemeseler bile Windows 10 kurmak zorunda kalacaklar.
intel_amd_islemcileri.jpg

Yeni İşlemcili eski işletim sistemleri nasıl güncellenir
Bu yazımızda Microsoftun bu işlemci kilidini aşıp yeni CPU lu Windows 7 veya Windows 8.1 kullanıcılarının tüm Microsoft güncellemelerini yüklemelerini nasıl sağlarız konusuna açıklık getirmeye çalışacağız. Bir GitHub kullanıcısı "zeffy" yeni işlemci kontrolü yapan güncelleme paketlerini modern donanımlı ama eski işletim sistemli Bilgisayarlara kurmanın bir yolunu keşfetti , buna göre bazı dosyalarda düzeltmeler yaparak (Patch) güncellemeleri yüklemek mümkün hale geliyor , GitHub sayfasında ayrıntıları ile açıkladığı yöntem şu şekilde çalışıyor : İşletim sistemi içindeki DLL kütüphanesinde bulunan ' isimli özel program fonksiyonları yeralıyor ve bunlar birer donanım denetimi gerçekleştirip güncelleştirmelerin yüklenememesi için İşlemcinin (CPU) kilitlenmesini sağlıyorlar amaç bu mekanizmayı atlatmak.

islemci_kontrolu_guncelleme_yamasi.jpg

Yazar sayfasında hazır düzenlenmiş dosyaları indirime sunmaktadır ve bu dosyalarla Intel Kaby Lake , AMD Ryzen... gibi yeni nesil işlemcili olup Windows 7 veya Windows 8.1'in kurulu olduğu Bilgisayarların güncelleme Almama kilit mekanizması kırılmaktadır ; IsCPUSupported (void) sadece beş farklı işlev tarafından kullanılan IsDeviceServiceable (void) tarafından çağrılır fakat işlemci kontrolünü durdurmanın kolay bir yolu mevcut.​

1. Wuaueng.dll dosyasının 0x26C948 offsetinde 0x01 den 0x00 a kadar olan dword_600002EE948 değerini değiştirirsek IsDeviceServiceable(void) kontolcüsü tüm kodu atlayıp değeri anında 1 e yani Desteklenen İşlemci (supported CPU) ye çevirmektedir , anlatımdaki Offset örnek olarak verilmiş olup Windows 7 x64 sürümü için geçerlidir, ama mantık diğer windows 8.1 ve Windows 7 sürümlerinde de aynıdır.

2. wuaueng.dll dosyasını düzeltip IsDeviceServiceable (void) kontolünü kaldırmak aşağıdaki registry anahtarında yeralan "ForceUnsupportedCPU" REG_DWORD değerini kullanılabilir hale getirecektir
Kod:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\Test\Scan

Üstteki anahtar muhtemelen sizde yoktur ve manuel olarak oluşturmanız gerekecektir değer olarak "0x00000001" verdiğimizde desteklenmeyen işlemciler rahatlıkla güncelleme alacaklardır , eğer değeri "0x00000000" a çevirirsek varsayılan haline dönecektir. Değişikliklerin uygulanabilmesi için yüksek olasılıkla ya bilgisayarınızı yeniden başlatmanız veya wuauserv hizmetini yeniden başlatmanız gerekecektir. Bu yöntemin tek dezavantajı wuaueng.dll güncellendiğinde tekrar yamamanın gerekli olmasıdır, Bu geçici bir çözümdür ve muhtemelen Microsoft bu açığı mümkün olan en kısa sürede "düzeltip" Windows güncelleme yeteneğini eski işletim sistemleri için daha karmaşık bir uygulama ile kilitleyecektir. gerekli yamaları almak için zeffy nin GitHub sayfasını aşağıdaki linkten ziyaret edebilirsiniz.

Anlatım Video

DESTEKLENMEYEN DONANIM
7.nesil işlemcilerde desteklenmeyen donanım sorununu ortadan kaldırdık. Microsoft’un eski nesil işlemcilere getirdiği güncelleme engelini bir çırpıda kaldıracağız. Yeni nesil işlemcilerde Windows 10’un kullanıcı sayısını arttırmaya çalışan Microsoft’un daha eski sürümlere getirdiği yazılım güncelleme engeli, bir GitHub kullanıcısı tarafından kırıldı. Videomda bu işlemin nasıl yapıldığını anlattım.
!!!İNDİRMEK İÇİN BURAYA TIKLATIN!!!
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.

Son düzenleme:
Üst Alt
erotik film izle sex filmleri izle hdd dolum çaycuma satılık daire çaycuma satılık daire - filyos satılık daire